Pozemní výbava

Vysílačka

Jako RC vysílač jsem po úplně první setové čtyřkanálové E-FLY zvolil TURNIGY 9X V2 a už jsem u ní, prozatím, zůstal. Myslím, že jí asi není třeba představovat. Přestože je mezi modeláři mnoho jejích odpůrců, tak já na ní nedám dopustit. Dlouho věrně sloužila v originálním stavu a bez jakýchkoli update firmwarů a výměny softwarů. Dodělal jsem na ní pouze podsvícení a vypínač podsvícení. Jako napájecí baterii jsem po třech letech NiMH článků v kleci na tužkovky zvolil LiFePO Zippy 1800mAh. Trošku jsem na baterii musel předělat konektory, ale to je detail. V současné době používám LiPol baterku od Turnigy 2650mAh, konkrétně tuto. Jediná chybka, která se na Tx vyskytla byl povolený jeden přepínač (na stopky). Důvodem ke koupi byla jednak potřeba většího množství kanálů, než 4 a alespoň nějaká paměť na několik modelů. Používal jsem s úspěchem jak 8-kanálové přijámače Turnigy, tak 6-kanálové Hobbyking, všechny fungovaly bez potíží. Možnosti nastavení originálního firmware je možné prostudovat na RiMrových stránkách ve videích zde, kdo má raději psanou podobu, nabízím tento návod.

Po několika letech spokojeného používání originálního firmware jsem se rozhodl pro flash na OpenTx. Nechtělo se mi ve vysílačce hrabat a tak jsem to svěřil Janu Hadačovi. Mohu doporučit jeho služby. Ze začátku jsem v tom měl chaos, ale velmi mi pomohl  návod , který jsem našel na Trojánkovic stránce a videa na RiMrově stránkách (návody ER9X zde). Musím smeknout nad jejich úsilím a poděkovat jim za uveřejnění návodů. K OpenTX je také dokumentace zde.

Jako Tx a Rx výbavu jsem zvolil FrSky. Konkrétně modul DJT (pasuje bez úprav, návod). Sestava umí telemetrii. Nedělal jsem však elektronickou úpravu vysílačky, ale zobrazuji údaje na externím displeji FLD-02návod. K upgrade jednotlivých firmwarů prvků od FrSky jsem obstaral také FrUSB-3 kabel. Firmware, ovladače a návody jsou ke stažení na stránkách FrSky.

Nabíječka

První nabíječka byla koupě ve smyslu, aby to něco umělo a moc to nestálo. Raytronic C12 (návod), který jsem si pořídil mi stále slouží bez zaváhání. Hlavním předpokladem bylo, že jsem nechtěl pořizovat zvlášť nabíječ a zvlášť zdroj. Jediná funkce, která mi občas chybí je vybíjení, dá se bez toho ale žít. Jako pozitivum vítám, že nabíječka umí jak 230V v síti, tak i 12V z autobaterie a tak můžu nabíjet i na letišti. Není nijak extra veliká a ani nijak těžká, takže ji vlastně pořád tahám v kufříku s ostatním příslušenstvím.

Jako druhou nabíječku jsem pořídil na HK Turnigy Reaktor 250W 10A. Je to, co se týče vlastností a funkcí, úplně jiná liga. Přibylo mi baterií a tak jsem musel pořídit další, abych nenabíjel celý den a trošku to odsejpalo. Trošku mi na ní vadí, že napájecí přívod je napevno a nejde odpojit a je trošku hlučnější ventilátor, ale bohatě to vyvažuje tím, co všechno umí. Jako napájecí zdroj jsem použil upravný zdroj z PC podle tohoto návodu, případně je možné využít tohoto postupu.

Wattmetr

Docela slušně vybavený měřák, který má více funkcí, např. watt metr, měřák baterií, servo tester, atd. K napájení je potřeba použít nějakou externí baterii, stačí třeba měřenou pohonnou baterii.

Žehlička
Jako další level v modelařině jsem pořídil na rcm.cz digitální žehličku. K žehličce nebyl návlek, musel jsem jej koupit sólo. Ovládání teploty je otočným potenciometrem. Má drobnou vadu a to je krátká šňůra, takže prodlužovák to jistí.

 

Co dál používám?

- Na všechnu tu výbavu, co táhnu na letiště, jsem si koupil pořádný a kvalitní kufr. Někdo používá basu na nářadí, já mám kovový třípatrový hliníkový kufr a vejde se mi tam všechno a ještě je to přehledné.

- Určitě mají smysl brýle. Používám brýle Rapid Eye Wear od Hořejšího. Mají čtyři vyměnitelná skla pro různé světelené podmínky. Od rozjasňovaček do mlhy, až po sluneční skla do velmi prudkého slunce. Jsou polarizační, takže s nimi není vidět na displej.
- Vyvažovačka na vrtuli je možná hloupost, ale nevyvážená vrtule umí pěkně rozvlnit celý model. Nemluvím o dříve zničených motorových ložiscích, nebo utržené motorové přepážce vlivem vibrací.
- Pořád se mi nedařilo rozumně vyvrtat otvor do vrtule, takže nakonec jsem zakoupil výstružník. Má velikosti 5 - 8mm. Pro mě dostačující a díry ve vrtuli jsou konečně uprostřed a vrtule nehází.

- Téměř nutností je nějaký cell-checker, neboli měřák na jednotlivé články LiPol baterky, jak jinak zjistit, jestli se dá na baterku ještě něco nalétat, když ne ve všech strojích mám telemetrii? Je to položka za pár korun. V mém případě za 3 USD.

Po delším uvažování jsem pořídil z Hobbykingu anemometr. Tato jednoúčelová mašinka mi dělá dobrou službu a informuje mě o rychlosti větru. Alespoň si mohu blahopřát, v jak silném větru jsem schopen s tím kterým modelem létat. Při nákupu se vyskytla jedna drobná past. Baterky byly zcela KO, musel jsem je hned měnit. Krom rychlosti větru měří také teplotu.

Větrný pytel, nebo větrný rukáv, chcete-li. Super pomůcka na letiště na určení směru a částečně i síly větru... Konečně si připadám jako velký letec :-) Pytel se prodává na Hobbykingu a je bez držáku, je třeba pořídit k němu nějakou tyčku. Já koupil kovovou tyčku na kytky v Baumaxu.