Letová výbava

Elektromotory

Pohyb mých strojů v současné době nějčastěji  zajišťují stříďáky Turnigy. Používám řadu Aerodrive, je levná a na mé výkony zcela postačuje. Bohužel tato řada má jen zadní montáž, takže pro účely přední montáže musím vždy hřídel protlačit a trošku jí zbrousit, aby držel červík, který jí zajišťuje. V jednom stroji jsem měl ještě dlouho plechovky (400), a sloužily mi věrně do roztrhání těla. Dobrou zkušenost jsem také učinil s motory Emax řady BL a CF. Mohu taktéž doporučit motory Aeolian a Maytech, jsou poměrně dobré konstrukce a cenově v rozumné hladině.

Regulátory

Nemám jednu vyhraněnou značku regulátorů, kterou bych nějak preferoval. Většinou se snažím udržet kompromis mezi cenou a vlastnostmi. Mnou používané byl stejnosměrný DSYS 28A a střídavé, Turnigy Plush 30A, HobbyKing 30A, RedBrick 25A, používal jsem i Dualsky 18A, mám i od Bel Electronic HTL20A i HobbyKing SS 25-30A, ale ten mi z ničeho nic odešel. Každý je jiný, vždycky vybírám podle předpokládaného proudu a podle předpokládané vrtule. Zatím jsem zničil jen jeden a ten byl z druhé ruky, takže kdo ví v jaké byl kondici.. S klidem tedy doporučím do "levného" modelu i "levný" regulátor, raději vždy trošku naddimenzovaný.

Přijímače a senzory

Vzhledem k tomu, že moje vysílačka je Turnigy T9X vybavená Tx modulem FrSky DJT, používám hlavně telemetrické přijímače - osmikanály D8R-II plus (návod), šestikanály D6FR (návod) a použil jsem i pětikanál VD5M (netelemetrický). Oba přijímače "D" mají dosah tak daleko, že je letadlo již k nerozeznání, čili vlastně vyhovující. VD5M je pro halolety, ale v mém případě sloužil v letadle, které nelétá daleko. Senzory zatím používám FAS-40  (návod) (proudový senzor), napěťový baterkový FLVS-01 (návod) a variometr (návod) s "normální" přesností (odchylka je 1m). Umisťuji také napěťový dělič na pohonný pack, který si vyrábím sám podle tohoto návodu.

Pokrok nejde zastavit a tak do mojí stáje zavítal i SmartPort přijímač X8R. Umí pracovat i v D módu a je tak komatibilní s mým vysílacím modulem a tudíž můžu využít i jeho SmartPort, kam jsem připojil proudový senzor FCS-40A a LiPoly senzor FLVSS. Bohužel jsem zjistil, že nejsou senzory kompatibilní s mojí obrazovkou FLD-02, takže přenos dat se nekonal.

Serva

V témeř každém svém letadle mám jiná serva, všechna z levné produkce. Mám HS-81, slouží dobře již několik let. Mám i HK 15178, jak novější, tak starší. Novější mají tvrdší převody.  HXT900 dost vrčí. TG9e makají bez zaváhání, stejně tak i Turnigy Mini 16g serva. Použil jsem i 9g serva od Schweighofera, od Robbe. Nikdy mi žádné neodešlo "jen tak" ani po havárii, jen občas na něčem strhnu převody vinou neopatrného přistání. Situace mě donutila použít i serva s kovovými převody - MG90s

Pohonné baterie

Jako pohonné baterie jsem zkusil několik různých značek a kromě úplného začátku používám pouze LiPolky. Spokojený jsem byl s bateriemi Ray G2 i G3. Vydržely mnoho cyklů a na svou kapacitu patřily mezi "ty lehčí". Létal jsem také s GensAce. Nevydržely tolik cyklů jako Ray a poměrně brzy se nafoukly. Docela dobrou volbou za málo peněz u mne zůstaly Zippy. Není to žádná výkonová hitparáda a těch cyklů taky nejsou stovky, ale svoji práci odvádějí. Nemohu si stěžovat ani na "modré" Turnigy, s nimi jsem také spokojen. Nabíjím vždy s balancérem na max na 1,5C a nevybíjím úplně na minimum. Za zmínku stojí i Zippy Compact a nafukovací Dualsky, i s nimi jsem tak nějak spokojen, i když ten výkon není takový. V současnosti se mi zatím nejlépe osvědčily pro můj účel modré Turnigy. Jako pohonnou strategii jsem zvolil tříčlánky 2200mAh 40C, které mohu vložit do každého ze svých letadel. 

Letový stabilizátor
Aby nebyly záběry z kamery roztřesené, pořídil jsem od Orange letový tříosý stabilizátor. Instalace do modelu je jednoduchá a v pohodě ji zvládne i začátečník. Stabilizace se dá za letu zapínat a vypínat, což je velká výhoda. Letadlo je se zapnutou stabilizací takové vláčné a jakoby tupé na ovládání. Návod pro instalaci jsem použil tento. Na vstupu je pouze jedno křidélko, na výsupu dvě. To v originálním provedení znamená, že není možné použít diferenciaci. Orange stabilizátor je možné taky přeflashovat a tak z něj udělat nástroj s mnoha možnostmi. Podrobný návod je k nalezení na Cevarových stránkách, doporučuji alespoň k nahlédnutí.