Multiplex Twister

ve službě od března 2018

Parametry a výbava: rozpětí 850 mm, délka 1115 mm, hmotnost 1155g, funkce V, K, M, baterie LiPo 3S1P 2200mAh nebo 3300mAh, Rx Frsky D8RII-Plus, motor HIMAX A2825-3600, dmychadlo DF69 (69mm), serva 3x Corona 929MG, regulátor Turnigy TRUST 45A, telemetrický proudový senzor FrSky FAS-100, LED osvětlení.

Twister se mi už dlouho líbil, ale jelikož se už nevyrábí, ani neprodává, chvíli trvalo, než se na modelbazar.cz objevila stavebnice v nesestaveném stavu. Součástí stavebnice bylo dmychadlo s motorem, takže jsem nemusel žádný pohon vymýšlet. Motor je určen pro pohon tříčlánkem LiPo, proto moje původní úvaha, že bych létal i na čtyřčlánek vzala za své. Twister samotný je sestaven z pár dílů - čtyři díly trupu, kabina, křídla a VOP a SOP. S Twisterem jsem se při stavbě vymazlil, takže jej jej dával do kupy asi pět večerů a podle zvyklosti jsem jej lepil originálním Multiplexáckým vteřiňákem ZACKI, který na světle po čase zůstává krásně průhledný a nežloutne.

Polepy jsou dílem originální nálepky a dílem červené pruhy z mého, již na jiných mých modelech vyzkoušeného, Oracalu. Osvětlení je provedeno LED páskami, ty jsou pak připojeny přímo na pohonný tříčlánek, bez použití RC spínače, takže svítí pořád.

Maximální spotřeba na plný plyn dosahuje přes 35A.

Twister je za letu hodný a způsobný stroj. Jelikož je to Multiplex, je jasné, že létat to umí, stačí jen dodržet těžiště a tak nějak letovou hmotnost. Při odhodu je třeba s ním více mrsknout, přeci jen chvilku trvá, než se EDF pořádně nadechne. Při cestovní (kochací) rychlosti odebírá pohon nějakých 10A, takže je to opravdu pomalolet, naopak na plný plyn skoro ani nemá cenu s ním létat, protože se mi zdá, že jen řve a netahá tak, jak by podle zvuku měl. Kdo si chce s Twisterem divočeji zalétat, osazuje ho pohonem na 4S, mě ale ten 3S pohon vyhovuje. Určitě to chce ale mít baterky s vyššími C, protože EDF umí baterku pěkně prověřit.

Twistera jsem prodal, protože bych musel pořizovat další baterky, které by ho zvládly nakrmit. To se mi nechtělo, navíc jsem si od něj sliboval dynamičtější let, ale protože to je spíše začátečnický model, létal pomaleji.