3DLabPrint Supermarine Spitfire Mk.XVI

ve službě od února 2016

rozpětí 973 mm přijímač FrSky D6FR
délka 800 mm motor Turnigy 2836 1100kV
hmotnost 950g vrtule APC 9x6
plocha křídla 16,8 dm2 regulátor HobbyKing BlueSeries 30A
funkce V, M, K(2) servo 3x HXT900
baterie LiPo 3S1P 2200 mAh telemetrie není

 

Chtěl jsem si vyzkoušet, jak létají a jak se staví letadla vytištěná na 3D tiskárně. Zakoupil jsem tento již částečně slepený model, který jsem sám dolepil. Firma 3DLabPrint prodává pouze tiskové soubory pro 3D tiskárny a modelů má v nabídce několik.

Modely se lepí vteřiňákem, není potřeba žádných dodatečných výztuh, protože výztuhy jsou již na tiskárně vytisknuty a slepením se jen zkompletují. Na dotek je letoun poměrně měkký, asi jako letadlo potažené Oracoverem. Křídlo i trup jsou na zkrut a prohyb poměrně tuhé. 

Povrchová úprava je však poměrně složitější, protože na tomto plastu špatně drží samolepky (povrch je jakoby drážkovaný) a poměrně složitě se i barví vodou ředitelnými barvami, které dost špatně kryjí. Vcelku slušně na tom drží a uspokojivě kryjí barvy Humbrol (kitaři budou znát), ale musí být alespoň dvě vrstvy. Pokud si ale budete tisknout model sami, asi není problém vytisknout jednotlivé části různě barevnými filamenty. Zkusil jsem také povrch polepit oracoverem, ale při pokusu o nahřívání fénem, aby lépe přilnul, má hmota, ze které je letadlo vytištěno, tendenci se nevratně prohýbat. Spreje jsem na tento povrch nezkoušel.

Zálet proběhl bez potíží. Pohon má dost síly na rozběhnutí stroje, stačilo jen trošku dotrimovat. Vzhledem ke hmotnosti stroj pěkně "sedí ve vzduchu", je velmi obratný a skutečně se chová jako warbird. Problém je však s materiálem letounu. Při prvním přistání jsem prorazil spodní stranu křídla, to by ještě šlo vyčistit a zalepit. Při druhém přistání jsem škrtnul o něco v trávě, následkem bylo vytržení křídla z úchytu, prasknutí trupu a odpadnutí celého ocasu. Později jsem na stroji našel spoustu prasklin.

Po návratu na základnu jsem ze stroje vyndal elektroniku a Spit letěl bohužel do koše. Jako pokus dobrý, ale zlatý EPPčko :-)