Hacker HotWing 1200 EVO

ve službě od října 2017

Parametry a výbava: rozpětí 1200 mm, hmotnost 611 g, funkce Elevony, M, baterie LiPo 3S1P 2200mAh, Rx FrSky D6FR, motor Turnigy 2836/1000kV, vrtule APC 9x6 E, serva 2x 9g, regulátor Hobbyking Blue 30A

Nikdy jsem neměl samokřídlo a chtěl jsem si vyzkoušet, jak se pilotuje. Je od známého výrobce a stavba je opravdu jednoduchá, navíc je to celé z EPP, takže menší chyby pilota budou prominuty. Výrobce HACKER dodává HotWinga včetně bižuterie a výztuh, takže je potřeba pořídit pouze kompletní elektroniku a lepidlo. Kvalita stavebnice je výborná, nic nechybí, nic nepřebývá, řezáno je dokonale, díly jsou souměrné.

Jelikož jsem osadil baterku 3S 2200mAh (můj univerzální pohon), která je docela rozměrná a těžká, její uložení jsem provedl vyříznutím jakéhosi obdélníkového okénka ve špici. Baterka tam pasuje jak ulitá, zespodu je zajištěna proti vypadnutí plastovou deskou a zpevnění čumáku jsem provedl několika uhlíkovými pásky. Původně zamýšlená sklopka Aeronaut 9x5.5 neměla moc tahu, musel jsem mít při létání dost plynu. Vyměnil jsem jí tedy za klasickou SF 9x4.7, která byla sice lepší, ale ve větru také moc netahala, nakonec i za 9x6 APC E a prozatím se mi zdá jako dobrý kompromis mezi spotřebou a dynamikou letu. Proud na plný plyn bude někde kolem 20A, pohonná soustava je tedy dimenzovaná dostatečně. Hotwing je velmi obratný a podařilo se mi ho i chytit při přistání do ruky (což normálně nedělám a neumím). Překvapilo mě, že jsou elevony při letu dost jakoby natažené, první let znamenal dost trimování, ale asi to tak má být, za letu je tedy čumák spíše zvednutý. Každopádně let bez motoru musím ještě vychytat, zdá se mi, že by mohl více plachtit. Z HotWinga mám radost, je to zábavné polítání a nemusí se to nijak složitě skládat, prostě ho vytahnu z auta, nacpu tam baterku a už to frčí. 

Abych ho co možná nejlépe viděl ve vzduchu, osadil jsem ho LED páskami (zelená, červená, bílá) a taky modulem Flytron, který rozblikává dvojici 3W LEDek na náběžkách. Ten slaboučký profil je opravdu na nebi těžko sledovatelný. Pomohl jsem tomu i zbarvením - spodek jsem natřel  "vojenským" maskovacím schématem, vršek pak krémovým odstínem.

Letová hmotnost HotWinga mi vychází daleko za doporučení výrobcem - cca 600g. Je to zejména proto, že jsem použil tříčlánek 2200mAh, místo doporučovaného 1300mAh a motor 2830 místo 2826. I přesto je však HotWing svižný, bez problémů se dá hodit a chytit do ruky. S kamerou se letová hmotnost vyšplhá na téměř 700g.

V polovině roku 2018 jsem s Hotwingem ošklivě bacil a rozkřápnul jsem předek stroje. V zájmu zachování pevnosti draku jsem zrušil výřez pro baterku a tu nyní vkládám na trup, také jsem přeorganizoval elektroniku.

Hotwing nemá zásadní problém i se silným větrem, je ale dosti jankovitý a při mé váze se mu nechce moc plachtit. Přesto ho ale rád proženu vzduchem, protože je velmi živý a obratný a je vlastně pořád připravený k letu. Za 1000,- Kč (cena stavebnice) je to skvělá zábava.

Návod je ke stažení zde.

 

Fotogalerie