Hacker HotWing 1200 EVO

Je ve službě od října 2017.

Technické údaje: rozpětí 1200mm, hmotnost 611g, funkce Elevony, M, baterie LiPo 3S1P 2200mAh, Rx FrSky neoriginál 4CH, motor Turnigy 2836/1000kV, vrtule APC 9x6 E, serva 2x 9g, regulátor Hobbyking Blue 30A

Nikdy jsem neměl samokřídlo a chtěl jsem si vyzkoušet, jak se pilotuje. Je od známého výrobce a stavba je opravdu jednoduchá, navíc je celé z EPP, takže menší chyby pilota budou prominuty. Výrobce HACKER dodává HotWinga včetně bižuterie a výztuh, takže je potřeba pořídit pouze kompletní elektroniku a lepidlo. Kvalita stavebnice je výborná, nic nechybí, nic nepřebývá, řezáno je dokonale, díly jsou souměrné.

Jelikož jsem osadil baterku 3S 2200mAh (můj univerzální pohon), která je docela rozměrná a těžká, její uložení jsem provedl vyříznutím jakéhosi obdélníkového okénka ve špici. Baterka tam pasuje jak ulitá, zespodu je zajištěna proti vypadnutí plastovou deskou a zpevnění čumáku jsem provedl několika uhlíkovými pásky. Vrtule 9x6 APC E se mi prozatím zdá jako dobrý kompromis mezi spotřebou a dynamikou letu. Proud na plný plyn bude někde kolem 20A, pohonná soustava je tedy dimenzovaná dostatečně. HotWing je velmi obratný a podařilo se mi ho i chytit při přistání do ruky (což normálně nedělám a neumím). Překvapilo mě, že jsou elevony při letu dost jakoby natažené, první let znamenal dost trimování, ale asi to tak má být, za letu je tedy čumák spíše zvednutý. Z HotWinga mám radost, je to zábavné polítání a nemusí se to nijak složitě skládat, prostě ho vytahnu z auta, nacpu tam baterku a už to frčí. 

Abych ho co možná nejlépe viděl ve vzduchu, osadil jsem ho LED páskami (zelená, červená, bílá) a taky modulem Flytron, který rozblikává dvojici 3W LEDek na náběžkách. Ten slaboučký profil je opravdu na nebi těžko sledovatelný. Pomohl jsem tomu i zbarvením - spodek jsem natřel  "vojenským" maskovacím schématem, vršek pak krémovým odstínem.

Letová hmotnost HotWinga mi vychází daleko za doporučení výrobcem - cca 600g. Je to zejména proto, že jsem použil tříčlánek 2200mAh, místo doporučovaného 1300mAh a motor 2836 místo 2826. I přesto je však HotWing svižný, bez problémů se dá hodit a chytit do ruky. S kamerou se letová hmotnost vyšplhá na téměř 700g.

V polovině roku 2018 jsem s HotWingem ošklivě bacil a rozkřápnul jsem předek stroje. V zájmu zachování pevnosti draku jsem zrušil výřez pro baterku a tu nyní vkládám na trup, také jsem přeorganizoval elektroniku.

HotWing nemá zásadní problém i se silným větrem, je ale dosti jankovitý a při mé váze se mu nechce moc plachtit. Přesto ho ale rád proženu vzduchem, protože je velmi živý a obratný a je vlastně pořád připravený k letu. Za 1000,- Kč (cena stavebnice) je to zábava k nezaplacení.

Návod je ke stažení zde.

 

Fotogalerie