Multiplex Funcub

Je ve službě od března 2013.

Technické údaje: rozpětí 1400mm, délka 980mm, hmotnost 1400g, funkce, S, V, M, K(2), baterie LiPo 3S1P 3300 mAh anebo 2200 mAh, Rx FrSky D8R-II plus, motor Turnigy 3536/8 1000kv, vrtule APC E 12x6, regulátor HobbyKing 30A, serva Corona MG, telemetrie FAS-40

Tohle letadlo prostě musíte mít. Na rady z internetu od ostatních uživatelů, jsem drátem vyztužil podvozek a troškou uhlíkových pásek vyztužil stěny kokpitu. Můj první stroj s klapkami. Startuje z místa a lítá skoro krokem, ale když se mu naloží, umí se pěkně rozeběhnout. Snese i nějaký ten vítr, prozatím jsem zkoušel 8 m/s. Ze samolepících fólií dc-fix  jsem udělal svojí vlastní povrchovku. Vyměnil jsem zadní ostruhu, po roce používání byla chuděra úplně grogy. Důvodem je měkký drát a moje lemplárna při první montáži. Funcub také občas vozí kamerku Firefly Q6, spíše než na natáčení je vhodný spíše na "nízko průletové" záběry, i když natáčet se s ním dá, ale ve větru s sebou dost háže. Původní tříčlánek na napájení světel jsem vyměnil za RC spínač napojený na pohonný pack. Spínač je možné ovládat vysílačkou a tak se dá osvětlení modelu zapnout i za letu. V říjnu 2014 jsem Funcuba osadil FrSky přijímačem a přidal také proudový a napěťový senzor. Na zimu 2014 dostal Funcub taky lyže. Na doporučení jsem pořídil NoNa Air. Původně jsem je zkoušel na origo podvozku, ale lepší je vyrobit drátový podvozek vyšší, než je originální, aby se uchránila vrtule. Létání na lyžích je super, Funcub sedá jako do peřinky a je to lákavé zpestření. Na sklonku roku 2015 jsem vyzkoušel pohon vrtulí 12x6 APC E a již jsem jí tam nechal. Letoun je živější a spotřeba se nijak zásadně nezvýšila. V polovině března 2016 jsem přehlédl větev a Funcub o ni zachytil při sestupu. První havárie stroje nakonec dopadla lépe, než jsem čekal. Baterka projela uložením k motoru - zalepeno, zalepen zámek kabiny. Povolil spoj křídel - opět lepidlo a uražena jedna botka a páka křidélka - zalepeno. Sundal jsem kužel a jelikož jsem musel opravit barevné pruhy, vyměnil jsem žlutou za oranžovou.

V březnu 2017 jsem s Funcubem dost ošklivě havaroval, protože za letu odešlo servo výškovky. Nejenže jsem zcela zničil předek stroje, ale také utrhal některá kormidla a na některých servech strhal převody. Přemýšlel jsem, že ho nebudu opravovat, ale nakonec se mi ho zželelo. Přišel tedy čas na kompletní generálku. Nejdříve jsem za pomocí fénu sundal všechny polepy z folie, vyndal veškerou elektroniku a pak uvařil výbornou elaporovou polívku, díky níž se čumák docela pěkně srovnal. Náraz byl do kypré hlíny, takže byl také dost špinavý. Vydrhnul jsem ho pěkně ve vaně. Zrušil jsem vztlakové klapky, které jsem nakonec skoro nevyužíval. Potrhaná kormidla jsem poopravil, pomocí tavné pistole jsem slepil utržené části. V létě 2017 pořizuji na Funcuba plováky. Montáž je fakt jednoduchoučká. Sundat kolečka, nandat plováky. Kormidlo je dílem chvilinky. Létání nyní dostalo úplně jiný rozměr. Funcub má jen potíže s větším bočním větrem, ten jej převrátí bez váhání, takže to chce trošku s tím počítat, taky doporučuji si oživit práci se směrovku, aby byly vzlety a přistání krásně rovné a bez ostrých zatáček. Starty i přistání na vodní hladině si užívám a "plovákování" mě moc baví. Doporučuju všechnu elektroniku ošetřit sprejem Nanoprotech, odpuzuje vlhkost. Nezdá se to, ale na plovácích to dost cáká a nezřídka se stane, že se voda dostane i tam, kam by neměla, zvlášť, když se mi podaří nabrat vodu při havárce.

Funcub je opravdu bavič, jak píšou v e-shopech. Skutečně mnoho odpustí a dá se s ním přistávat i na ne moc upravených površích. Krásně lyžuje i létá na plovácích. Opravdu skvělý stroj.

Originální návod ke stavbě je ke stažení zde.