Multiplex FunCub

ve službě od března 2013

Parametry a výbava: rozpětí 1400 mm, délka 980 mm, hmotnost 1400 g, plocha křídla 38,5 dm2, funkce, S, V, M, K(2), LED, baterie LiPo 3S1P 3700 mAh anebo 2200 mAh, Rx FrSky D8R-II plus, motor Turnigy 3536/8 1000kv, vrtule APC E 12x6, regulátor HobbyKing 30A, serva 2x Turnigy 16g, 4x Turnigy TG9e, telemetrie FAS-40

Tohle letadlo prostě musíte mít. Na rady z internetu od ostatních uživatelů, jsem drátem vyztužil podvozek a troškou uhlíkových pásek vyztužil stěny kokpitu. Lítá to samo, stejně jako cokoli od Multiplexu. Můj FunCub má instalované osvětlení. Použil jsem pro část samotné ledky, pro část led pásky. Vše bývalo původně napájeno samostatným tříčlánkem, odděleně od pohonné baterie, nyní napájím z pohonného packu. Jinak můj první stroj s klapkami. Startuje z místa a lítá skoro krokem, ale když se mu naloží, umí se pěkně rozeběhnout. Až s ním, jednou někde fláknu, bude to velká šlupka (snad se to nestane). Snese i nějaký ten vítr, prozatím jsem zkoušel 8 m/s. Ze samolepících fólií dc-fix  jsem udělal svojí vlastní povrchovku.

Vyměnil jsem zadní ostruhu, po roce používání byla chuděra úplně grogy. Důvodem je měkký drát a moje lemplárna při první montáži. Vyměnil jsem ji za tuto   z HK...UHU lepidlem moc nedržela, takže jsem musel použít starý dobrý vteřiňák a ještě za pomocí šroubků ji upevnil na připravenou překližkovou destičku. FunCub také občas vozí kamerku Firefly Q6, spíše než na natáčení je vhodný spíše na "nízko průletové" fotky, i když natáčet se s ním dá, ale ve větru s sebou dost háže. Původní tříčlánek na napájení světel jsem vyměnil za RC spínač napojený na pohonný pack. Spínač je možné ovládat vysílačkou a tak se dá osvětlení modelu zapnout i za letu.

V říjnu 2014 jsem FunCuba osadil FrSky přijímačem a přidal také proudový a napěťový senzor. Když už mám tu telemetrii, že... Aspoň nemusím přemýšlet o spotřebované šťávě z baterky, protože do FunCuba cpu všechny tříčlánky, co mám, to pak člověk snadno ztratí přehled.

Na zimu 2014 dostal FunCub taky lyže. Na doporučení jsem pořídil NoNa Air. Původně jsem je zkoušel na origo podvozku, ale lepší je vyrobit drátový podvozek vyšší, než je origo, aby se uchránila vrtule. Létání na lyžích je super, FunCub sedá jeko do peřinky a je to lákavé zpestření.

Na sklonku roku 2015 jsem vyzkoušel pohon vrtulí 12x6 APC E a již jsem jí tam nechal. Letoun je živější a spotřeba se nijak zásadně nezvýšila.

V polovině března 2016 jsem přehlédl větev a FunCub o ni zachytil při sestupu. První havárie stroje nakonec dopadla lépe, než jsem čekal. Baterka projela uložením k motoru - zalepeno, zalepen zámek kabiny. Povolil spoj křídel - opět lepidlo a uražena jedna botka a páka křidélka - zalepeno. Sundal jsem kužel a jelikož jsem musel opravit barevné pruhy, vyměnil jsem žlutou za oranžovou. FunCub je nyní jako nový. Je to fakt nezničitelný stroj!

Uveze v pohodě i FPV výbavu a tak jsem ho pasoval na můj sekundární natáčecí stroj, protože má kolečka a ty jsou občas prostě k nezaplacení. Aby to natáčení za něco stálo, vybavil jsem i FunCuba stabilizací od Orange, RX3S, tu jsem ale po čase zase odstranil, protože měla tendenci mi mluvit do řízení a pilotáž pro mě nebyla komfortní.

V březnu 2017 jsem s FunCubem dost ošklivě havaroval, protože za letu odešlo servo výškovky. Nejenže jsem zcela zničil předek stroje, ale také utrhal některá kormidla a na některých servech strhal převody. Přemýšlel jsem, že ho nebudu opravovat, ale nakonec se mi ho zželelo. Přišel tedy čas na kompletní generálku. Nejdříve jsem za pomocí fénu sundal všechny polepy z folie, vyndal veškerou elektroniku a pak uvařil výbornou elaporovou polívku, díky níž se čumák docela pěkně srovnal. Náraz byl do kypré hlíny, takže miláček byl také dost špinavý. Vydrhnul jsem ho pěkně ve vaně. Zrušil jsem vztlakové klapky, které jsem nakonec skoro nevyužíval. Potrhaná kormidla jsem poopravil, pomocí tavné pistole jsem slepil utržené části.

V létě 2017 pořizuji, po nahlodání kolegy, na FunCuba plováky. Montáž je fakt jednoduchoučká. Sundat kolečka, nandat plováky. Kormidlo je dílem půl hodinky. Létání nyní dostalo úplně jiný rozměr. FunCub má jen potíže s bočním větrem, ten jej převrátí bez váhání, takže to chce trošku s tím počítat, taky doporučuji si oživit práci se směrovku, aby byly vzlety a přistání krásně rovné a bez ostrých zatáček. Starty i přistání na vodní hladině si užívám a "plovákování" mě moc baví. Doporučuju všechnu elektroniku ošetřit sprejem Nanoprotech, odpuzuje vlhkost. Nezdá se to, ale na plovácích to dost cáká a nezřídka se stane, že se voda dostane i tam, kam by neměla, zvlášť, když se mi podaří nabrat vodu při havárce.

Funcub je opravdu bavič, jak píšou v e-shopech. Skutečně mnoho odpustí a dá se s ním přistávat i na ne moc upravených površích. Krásně lyžuje i létá na plovácích. Opravdu skvělý stroj.

Originální návod ke stavbě je ke stažení zde.