FPV a video

FPV neboli FirstPersonView je způsob řízení RC modelu z pohledu pilota ve stroji, nikoli pohledem na model ze země. FPV je určitě fenoménem současnosti a mnoho modelářů se s ním již setkalo, případně jej aktivně využívá. Prozatím pomineme právní stránky tohoto způsobu řízení modelu. Aby bylo možné FPV provozovat, je potřeba model vybavit několika zařízeními. V modelu musí být umístěna kamera pro snímání obrazu a video vysílač, který nasnímaný obraz vysílá na pozemní příjímač. Přijímač na zemi obrazový signál přijme a pak zpracuje pro displej nebo brýle, na který se modelář dívá nebo je má na očích.

Co to přináší? No úplně jiný pohled na svět!!

Já samozřejmě používám FPV "výbavu" také, ale nikoli jako způsob řízení modelu, ale spíš jako pomůcku (náhled) při natáčení mých občasných letových videí, abych viděl, co vlastně točím a zda vůbec točím to, co chci. Z tohoto důvodu nekladu důraz na nějakou extrémní kvalitu obrazu a špičkovou výbavu na lety "až za obzor". Vystačím si s akční kamerou, která rovnou nahrává, malým vysílačem a displejem, který má v sobě již integrovaný přijímač. Celé FPV se dá ještě vyzdobit nejrůznějšími doplňky a zařízeními jako je třeba telemetrie nebo OSD.

 

 

Moje FPV výbava

Kamery: 

Pro občasné focení a natáčení jsem zkušebně v roce 2012 pořídil z druhé ruky HD Wing kamerku s microSD kartou. Záběry byly v děsivé kvalitě (podle současných měřítek). Na nějaké sofistikované sledování to nebylo, šlo mi spíše o to, abych se lépe rozhlédl po okolí a častokrát jsem nalezl něco zajímavého, o čem jsem ani netušil, že to je na dosah ruky. Kamerka byla vcelku malá a nevážila nijak extrémně mnoho, takže jsem těžiště dorovnával pouze posuvem pohonného packu. Po dvou letech provozu mi kamerka odešla.

Pak jsem pořídil kameru Mobius. Její recenze vycházely skvěle a její cena byla relativně nízká. Moje verze byla s objektivem "normálním", chtěl jsem co nejmenší zkreslení obrazu. Kvalita obraz se s HD Wing vůbec nedala srovnávat. Navíc možnost upgrade firmware a rozsáhlé možnosti nastavení kamery z ní dělaly velmi zajímavý nástroj. 

Další kamerou v mých rukách byla (a stále je) Hawkeye Firefly Q6. Kamera má vestavěné gyro, umí minimalizovat efekt rybího oka a má umět až 4K video, bohužel to není nativní rozlišení, ale přepočítané. Je, dá se říci, o fous lepší obrazově, než Mobius, ale taky jí vadí přílišná zima, jako Mobiusce (nebo tedy spíše vestavěné baterii). Ani ten operační čas není nejdelší, umí jet cca 30 minut. Jsem ale zvyklý ji mezi jednotlivými natáčeními na chvíli "oživit" dobitím baterie, pokud jí tedy nevozím jako FPV kameru a rovnou jí napájím. Má sice software pro nastavení, ale bohatě si vystačím s nastavováním přes její OLED display. Tuto kameru doporučuji pro její kompaktnost, její kvalitu obrazu, protože i 2.5K je nativních a také proto, že je možné ji nabíjet napětím 5-24V za provozu. Přestal jsem ale používat stabilizaci obrazu, protože uměla obraz hodně zdeformovat (hlavně v rozích) a občas natočené video vyvolávalo pocit, že obraz celý "plave nebo je gumový"

Zkušební video kamery Firefly Q6 zaměřené na přechody nebe/země.

Další kamerou, kterou jsem pořídil je Xiaoyi YI 4K+. Tohle už je vážně velmi slušný stroj. Vcelku subtilní tělo, 4K rozlišení při 60 fps a pěkné barvy. Elektronická stabilizace obrazu funguje bez "gumových rohů" a pokud má točit ve 4K, musí být vybavena kartou UHS-3. Váha je 93g a tak to znamenalo předělávku uložení kamery na všech mých strojích. Kameru je možné nastavit přes aplikaci v telefonu, spojení zajistí vestavěná WiFi. Má také Live-Out, což je výhoda pro FPV aplikace. Má vyměnitelnou baterii, takže není nutné nabíjet za letu, prostě se vymění baterka za jinou, nabitou, a je to. Přes náhledový displej je vidět, co natáčí, tak je použitelná i jako kamerka pro točení z ruky. Je to prozatím moje kamera číslo 1.

Zkušební videa kamery YI 4K+ (Full HD a 2.7K)

     

 

FPV vysílač:

Video vysílač mám z evropského Banggoodu. Pořizoval jsem ho už k Mobiusce a je absolutně blbuvzdorný, umí 32 kanálů a stačí ho jen napájet a vhodně umístit. Moje kamery umí v režimu live-video out taky nahrávat, takže to je super, nemusím pořizovat další kameru. Vysílač nic neváží (jen jednotky gramů) a tak ani letadlo nijak neobtěžkává. Vysílač se sice dost hřeje, ale za letu ho chladí vzduch, tak to není tak hrozné. 

OSD:

Jelikož jsem měl problémy při lítání na FPV s výškou a s tím souvisejícím klesáním a stoupáním, rozhodl jsem se pro pořízení OSD s GPS čipem. Chtěl jsem jen základní funkce a nepotřebuji autopilota a tak jsem vybral na HK Mini OSD system w/GPS module. Poskytuje informace o GPS souřadnicích, dvou napětích (jedno je napájení OSD), výšce a čase. Toto OSD se dá přeflashovat pomocí USB Atmel programátoru. Podstatně se tím změní jeho vlastnosti a vzhled prvků na displeji. Podrobný postup, jak flashnout na uOSD je zdeSoubory potřebné k přeflashování jsou k dipozici tady. V současné době OSD používám jen zřídka, chtěl jsem si ho vyzkoušet, ale létat podle FPV neumím a ani nechci, takže je jen zpestřením.

FPV monitor a přijímač: 

Jako zobrazovadlo pro FPV jsem pořídil, 7" LCD displej s integrovaným přijímačem. Přijímač umí 32 kanálů, displej má docela slušné obrazové parametry, nicméně je bez baterky a bez držáku a bez clony, takže jsem vše musel dokoupit. Pro napájení stačí pořídit jakýkoli tříčlánek LiPo. Pomocí tlačítka na zadní straně to samo vyhledá kanál, na kterém jde obraz a v podstatě se nemusí na nic dalšího sahat. Opět blbuvzdorné a maximálně jednoduché.

Displej se mi po delší době začal jevit jako těžký a neskladný a sestavit všechny komponenty, které jej uváděly do chodu mě unavovalo. Rozhodl jsem se tedy, že pořídím Eachine ROTG01. To je vlastně FPV nebo spíš video přijímač, který se dá zapojit do USB konektoru mobilního telefonu. Telefon musí podporovat OTG a do telefonu je ještě nutné nainstalovat aplikaci, která umí zobrazovat patřičný video signál. Já používám aplikaci GO FPV. Nemusím nic složitě sestavovat. Telefon vložím do držáku, do telefonu zapojím přijímač a je to.

VR brýle:

K občasnému zpestření letu nebo pro zájemce o zážitek z létání „z ptačí perspektivy“ jsem pořídil VR brýle BlitzWolf® BW-VR3 3D. Brýle mají nastavitelnou optiku, každá čočka nezávisle, jsou lehké a jsou zpracované ve vcelku slušné kvalitě. Do VR brýlí vkládám mobil s nainstalovanou aplikací, která umí promítat obraz z kamery tak, aby pozemní pozorovatel měl pocit, že létá. Výše zmíněná GO FPV to zvládá bez problémů.

 

 

Natáčení videa, focení

Z paluby modelu, samozřejmě, to je má oblíbená činnost. Vždy, když předpokládám, že se vyskytnu na nějakém zajímavém místě, snažím se brát s sebou letadlo a něco natočit. Točím pomocí Firefly Q6 a Xiaoyi YI 4K+, obě umí i fotit. Věnoval jsem spoustu času i úsilí tomu, abych měl FF Q6 správně nastavenou, snad se mi to povedlo. Špatné nastavení zcela znehodnotí pořízený materiál a hlavně dovede pěkne otrávit autora! Obvykle natáčím ve FullHD 60fps (Firefly) anebo 4K 30 či 60fps (YI 4K+). Kameru umisťuji mimo záběr vrtule, ta totiž vytváří nepříjemné vlnění v obraze, to pak nejde nijak odstranit. Obvykle je tedy na křídle nebo u mého dvoumotoráku na čumáku. Dalším rušičem je jello efekt - vlnění v obraze. Boj s ním je někdy dlouhý a únavný. Musí být vyváženy všechny vrtule, kamera usazena na tlumicí podložce anebo na držáku, který je schopen tlumit vibrace. 

 

 

Sdílení videí a fotografií

Každou fotografii i video je třeba po pořízení a před uveřejněním vždy nějak poupravit. K tomu samozřejmě slouží jednak nastavení kamery, ale také celá řada software. Na fotografie používám Zoner a Lightroom. Myslím, že jsou jednoduché na obsluhu a umí toho spoustu. Stříhání videí už chce trochu trpělivosti. Stříhat jsem začínal v Microsoft MovieMakeru. Sloužil mi věrně dlouhá léta. Je opravdu velmi jednoduchý a je zdarma. Postupem času jsem však přešel přes HitFilm 4 Express k Adobe Premiere Pro.

Každý se rád se svými videi a fotkami rád pochlubí podobně zaujaté veřejnosti. K tomu jsou určeny nejrůznější servery, pár odkazů uvádím níže. Týkají se hlavně obrázků z ptačí perspektivy.

Servery se sdílením videí: VIMEO, Youtube, AirVüz, Videopix.eu

Servery se sdílením fotografií: Dronestagram, Instagram, AirVuz, Google Fotky, Videopix.eu, Skypixel

Videa se dají sdílet i na modelářských fórech: RCMania, RCGroups

 

Právní rámec pro létání, FPV, natáčení a focení

Pro celé modelářské poletování je doporučením Doplněk X leteckého předpisu L2. Zde se mimo jiné dovídáme, že model letadla má být řízen v přímém dohledu pilota. Létání na displej nebo s brýlemi je tedy v rozporu s tímto doplňkem (pokud tedy nepovolí tuto aktivitu UCL). Natáčení a focení zase řeší stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů č. 1/2013. Doplněk X také řeší určité "bezpečné vzdálenosti" při létání v okolí budov, či lidí. Obecně vzato se má za bezpečnou horizontální vzdálenost pro naši leteckou potřebu dvojnásobek letové výšky.

Co se týká výkonu vysílače FPV, tak u nás je povoleno maximálně 25mW. Kvalita obrazu se dá nahnat taky anténami, ne jen pekelným výkonem vysílače.

Když to shrnu...Určitě doporučuji si uzavřít pojistku "na blbost" a ať kryje škody způsobené provozem modelu letadla! Určitě nelétejte nad lidmi, nad osídlenými oblastmi. Na záběrech nesmí být soukromé aktivity občanů, pokud chcete zabírat zblízka, zajistěte si souhlasy. Nikoho s letadlem neohrožujte a létejte "s rezervou" nikdy nevíte, co kde selže. Pokud netočíte/nefotíte komerčně, není potřeba žádné další povolení, nicméně piloti dronů již jsou v dnešní době omezeni a nemohou létat jen tak, kde je napadne.

Za celkem zdařilou považuji sérii těchto šesti krátkých videí. I když je zaměřena spíše na uživatele koptér (dronů). 

Pro ty, kdo nemají zcela jasné povědomí o případném létání s drony doporučuji také stránky Drony bezpecně, kde je přehledně a srozumitelně vysvětleno, jak létat, kde nelétat, jak daleko a co smím a nesmím, když chci pilotovat dron. Pro plánování letu je k dispozici také skvělý nástroj od Řízení letového provozu dronview.ans.cz.